Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to jedno z kluczowych zadań jakie stoi przed rodzicem lub opiekunem. Jednak co jakiś czas docierają do nas informacje o wypadnięciu dziecka przez okno lub balkon. Skutkiem takiego wypadku najczęściej jest trwałe ciężkie kalectwo dziecka, a nawet śmierć. Prawie w każdym przypadku to była chwila. Dziadek wyszedł do drugiego pokoju odebrać telefon, mama poszła do łazienki z drugim dzieckiem, tata wyszedł do kuchni zrobić dziecku picie. To są sekundy, których być może nie będziemy sobie w stanie wybaczyć do końca życia. Istnieje jednak kilka sposobów pozwalających uniknąć takich tragicznych wydarzeń. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów, które w znaczący sposób mogą uchronić naszych najmłodszych przed tego typu wypadkami.
1. Świadomość dziecka i rodziców
Podstawową rzeczą jest świadomość rodziców i dzieci przed czyhającym niebezpiecznym miejscem lub urządzeniem. Sami wiemy, że nóż jest ostry i przestrzegamy nasze pociechy przed dotykaniem go. Staramy się odkładać ostre przedmioty w miejsca, które są niedostępne dla dziecka. Obserwujemy otoczenie wokół siebie, stosujemy nakładki na naroża stolików, zaślepki do kontaktów, rozmawiamy o niebezpiecznych sytuacjach z innymi rodzicami i opiekunami, przestrzegamy się nawzajem. Jednak rzadko tematem takich rozmów i podjętych działań są nasze okna i balkony. Nie podnosimy świadomości naszych pociech związanej z nieotwieraniem i wychylaniem się przez okno, o tym, że okno i balkon to nie są drzwi, przez które opuszczamy nasz dom, mieszkanie. Sami też poczytajmy o takich wypadkach i uświadamiajmy sobie w jaki sposób do nich doszło. Że drzwi były zamknięte, a dziecko chciało iść na dwór i wypadło z 9 piętra, że mama wyszła a dziecko chciało zobaczyć co się dzieje na ulicy lub placu zabaw i wypadło z pierwszego piętra. Jeśli będziemy zorientowani w tym temacie, będziemy wiedzieć jak skutecznie ochronić naszych bliskich i siebie przed tragediami związanymi z wypadnięciem przez okno lub balkon. Zwróćmy uwagę na ten aspekt również dziadkom, ciociom, którym dzieci często "podrzucamy" pod opiekę. Pamiętajmy, że śmiałe pomysły mają zarówno roczne szkraby jak również i 6cio letnie dzieci. Nie jest to
2. Aranżacja wnętrza, płotek na ścianie okiennej
Wielu rodziców urządza pokój dziecięcy w taki sposób, aby ograniczyć dzieciom dostęp do okien. Przy oknach montowane są płotki lub inne dekoracje - przeszkody niepozwalające na łatwe dostanie się maluchom na parapet, a łóżko i krzesła są ustawiane jak najdalej od tego typu miejsc. Ma to oczywiście sens, ponieważ dziecko spędza dużo czasu w swoim pokoju, śpi w nim, generalnie więcej jest tam samo lub z rodzeństwem aniżeli w kontakcie wzrokowym z rodzicami. Z reguły taki sposób aranżacji wnętrz jest zawężany jedynie do pokoju dziecka. A ono przebywa również samo w kuchni czy w salonie np. oglądając bajki w telewizji, a tam już aranżacja wnętrza bardziej skupia się na estetyce niż na bezpieczeństwie związanym ze stolarką okienną.
3. Klamka z zamkiem / przyciskiem
Najpowszechniejszym sposobem na zabezpieczenie okna przed otwarciem przez dziecko jest zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych klamek na przycisk lub kluczyk. Ich przekręcenie jest możliwe tylko po mocnym wciśnięciu przycisku lub po przekręceniu kluczyka. W drugim rozwiązaniu uciążliwe jest ciągłe wkładanie kluczyka w celu otwarcia okna np. do wietrzenia pomieszczeń. Niestety przy dłuższym użytkowaniu istnieje niebezpieczeństwo, że dla naszej wygody kluczyk na stałe włożymy do zamka lub w ogóle klamka nie będzie blokowana. W przypadku zastosowania klamki z przyciskiem nie mamy takiego problemu. Jednak wraz ze wzrostem dziecka rozwiązanie to przestaje być z czasem skuteczne – mali odkrywcy dostają do klamki i mają wystarczająca siłę aby wcisnąć guzik, naśladując dorosłych. Dlatego w pewnym momencie należy rozważyć zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia.
Na rynku dostępne są również podkładki z przyciskiem montowane pod klamką. Blokują one obrót klamki dopóki nie wciśniemy blokady ukrytej z boku podkładki. Niestety ze względu na grubość podkładki zabezpieczenie to nie pasuje do klamek z krótkim trzpieniem. Dodatkowo tego typu blokada nie pozwala na ustawienie funkcji mikrowentylacji.
4. Okucia
Jeśli jesteśmy na etapie zakupu stolarki okiennej zdecydowanie należy rozważyć zastosowanie specjalnych okuć – tzw. „do pokoju dziecięcego”. Charakteryzują się tym, że okno uchyla się, gdy klamka jest w pozycji poziomej i otwiera się (funkcja rozwierna), gdy klamka jest w pozycji pionowej w górę. Dodatkowo klamka wyposażona jest w zamek na kluczyk. Po przekręceniu kluczyka klamkę możemy przekręcić tylko do pozycji poziomej i nie możemy przekręcić do pozycji pionowej w górę. Tym samym okno możemy uchylić np. w celu wietrzenia pomieszczenia, ustawić w tryb mikrowentylacji i nie możemy otworzyć dopóki nie odblokujemy zamka kluczykiem. W tym przypadku używanie klucza nie jest częste ponieważ bez niego również możemy przewietrzyć pomieszczenie poprzez uchylenie okna. Używamy go głównie tylko podczas mycia stolarki.
5. Zabezpieczenia do okien
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie okien przed otwarciem jest zamontowanie specjalnych blokad okiennych. Na rynku dostępnych jest kilkanaście typów od różnych producentów. Są one łatwe w montażu, zestawy są kompletne i gotowe do samodzielnego montażu przy wykorzystaniu zwykłego śrubokręta lub wkrętarki.
Najczęściej wybieranym typem jest blokada z linką stalową (długości ok. 20cm). Jeden koniec blokady montujemy na skrzydle okna a drugi na ramie lub sąsiedniej komorze okna. W tym przypadku dostępne mamy funkcje mikrowentylacji, uchylną oraz otwarcie okna w bardzo ograniczonym zakresie (ok. 12cm). Pełne otwarcie okna dostępne jest po odblokowaniu zabezpieczenia kluczykiem i/lub przyciskiem (w zależności od modelu). Tego typu blokada potrafi utrzymać obciążenie nawet powyżej 500kg (Zabezpieczenie okna Penkid Cable --> Kliknij).
Kolejnym typem zabezpieczenia jest blokada z tzw. „języczkiem”. Jest ona montowana tylko do ramy okiennej. W zależności od grubości i miejsca montażu blokady blokuje ona funkcje uchylną i otwierania lub tylko otwierania. W przypadku, gdy dostępna jest funkcja uchylna możemy również ustawić okno w pozycję mikrowentylacji. Odblokowanie następuje poprzez wciśnięcie przycisku, zazwyczaj dodatkowo blokowanego kluczykiem. To zabezpieczenie jest często stosowane jako dodatkowe np. do drzwi balkonowych z klamką z przyciskiem. Wtedy blokada ta jest montowana na wysokości ok 150cm – tak, aby dziecko nie mogło jej dosięgnąć. Jest w stanie utrzymać obciążenie nawet do 250kg (Blokada okna Penkid Sash Jammer --> Kliknij).
Innego typu blokadą jest zamek montowany w dolnej części okna odblokowywany kluczykiem. Umożliwia on uchył i mikrowentylację okna, a blokuje otwarcie. Montujemy ją do skrzydła okna i ramy okiennej. Bardzo rzadko jest montowana w oknach balkonowych. (Blokada okien Pentilt --> Kliknij).
Pamiętajmy, że aby zabezpieczenia były skuteczne należy je zastosować we wszystkich oknach i drzwiach balkonowych w domu lub mieszkaniu. Wypadnięcie z okna może się zdarzyć z każdego piętra, nawet z parteru i może mieć poważne i tragiczne konsekwencje.
Nie czekaj, zadbaj o skuteczne zabezpieczenie okien chroniące Twoje dziecko przed wypadnięciem już teraz i sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego
www.SkuteczneZabezpieczenia.pl --> Idź do sklepu
Zobacz też inne nasze artykuły
- Porównanie najpopularniejszych zabezpieczeń okiennych >>Kliknij
- Dlaczego warto używać zabezpieczeń okiennych >>Kliknij